BMC krizi atlatabilecek mi?

10 gün önce üretimi tamamen durduran BMC'nin 200 araç daha yapması gerekiyordu. BMC çalışanı bin 600 işçiden 500 kadar işçi BMC'nin İzmir'in Pınarbaşı'ndaki fabrikası önünde eylem yaptı.


BMC krizi atlatabilecek mi?

Asker ve polisin mayınlı tuzaklardan korunması için geliştirilen 'Kirpi' adlı aracın üretildiği İzmir'in Pınarbaşı Semti'ndeki BMC fabrikasında çalışan bin 600 işçi, beş aydır ücret alamadığı gerekçesiyle eylem yaptı. İşçiler, "kirpiyi durdurma, askeri vurdurma", Jete var da işçiye yok mu', 'İşimiz kirpi, gücümüz işçi', 'BMC bizimdir, bizim kalacak', 'İnsana sevgi emeğe saygı' yazılı pankartlarla, sloganlarla eylemini sürdürdü.

Kirpinin üretimi durdu

BMC firması, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın asker ve polisin mayınlı tuzalardan korunması için 2009 yılında açtığı 'Kirpi' yapımı ihalesini kazanmıştı ancak 468 aracın teslimatını yapamadı. 10 gün önce üretimi tamamen durduran BMC'nin 200 araç daha yapması gerekiyordu. BMC çalışanı bin 600 işçiden 500 kadar işçi BMC'nin İzmir'in Pınarbaşı'ndaki fabrikası önünde eylem yaptı. 5 aylık çalışma bedeli olarak  2 bin 350 lira alan işçiler BMC yönetimi istifaya çağırdı.

Seslerini duyurmaya çalışacaklar

Türk İş 2'nci Bölge Başkanı Hüseyin Karakoç'un da katıldığı eylemde konuşan Türk Metal Sendikası İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun, holdingin Mali ve ekonomik sorunlardan kurtulması finansal darboğazı aşması için işçinin her türlü fedakarlığı yaptığını, 5 ayda bir işçiye parça parça toplam 2 bin 350 lira verildiğini, üretimin durduğunu, yönetimin yedek parça alamadığını belirterek, ödeme planı için cuma gününe kadar bekleyeceklerini, çözüm bulunmazsa pazartesi günü holdingin İstanbul Levent'teki yönetim binası önünde eylem yaparak, seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyledi.

 

 

DHA

Bu Kategorideki Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

MetalOnline

twitter
Güncel Ekonomi Twitter’ da kişi takip ediyor