Güneş tutulması hangi ülkelerden izlenebilecek?

Türkiye saati ile 21:49’da başlayacak olan tutulma, 23:45 sularında son bulacak. Saat 22:46’da ise Ay, Güneş’in tamamını örtecek.


Güneş tutulması hangi ülkelerden izlenebilecek?

İnsanların yüzyıllar boyunca hayretli gözlerle seyrettiği bu muazzam gök olayı, Ay’ın Güneş’le aramıza girerek Dünya’ya gelen Güneş ışığını engellemesi sonucu meydana gelir.

En yakın Güneş tutulması ise 13 Kasım 2012 Salı Günü gerçekleşecek. Ay’ın Güneş’i tamamen örteceği bu tutulma, ne yazık ki Türkiye’den izlenemeyecek. Avusturalya’da gün doğumuyla başlayacak olan tutulma, Şili’nin yaklaşık 500 km batısında gün batımıyla sona erecek.


Tutulmanın en iyi izleneceği yer olan Avusturalya’nın kuzey-doğusundaki Queensland eyaleti, binlerce gökbilim meraklısının akınına uğramış durumda. Yerli kaynaklara göre bu olayı seyretmek için 50.000’den fazla turist Queensland’da bulunuyor. Yetkililer, gelen turistlerin ekonomiye 75 milyon dolardan daha fazla katkı sağlayabileceğini söylüyor.

Türkiye saati ile 21:49’da başlayacak olan tutulma, 23:45 sularında son bulacak. Saat 22:46’da ise Ay, Güneş’in tamamını örtecek. Bu muhteşem gök olayını bazı kuruluşlar, internet üzerinden canlı olarak yayınlayacak. Siz de 13 Kasım 2012’deki tam Güneş tutulmasına, tutulma tarihinde canlı yayın yapacak olan aşağıdaki sitelerden biri aracılığıyla şahit olabilirsiniz:

http://events.slooh.com/

http://eclipse2012.org.au/

Bu Kategorideki Diğer Haberler

En Çok Okunanlar

MetalOnline

twitter
Güncel Ekonomi Twitter’ da kişi takip ediyor